Aktualizacja z dnia 8 czerwca 2021 r.: Harmonogram planowania egzaminu IBCLC we wrześniu 2021 r.

(Update as of June 8, 2021: Timeline for Scheduling your September 2021 IBCLC Examination — Polish)

Zgłoszenia na egzamin IBCLC we wrześniu 2021 r. zostały zamknięte 4 czerwca 2021 r. IBLCE otrzymuje tysiące aplikacji w 17 językach, więc ich przejrzenie i zatwierdzenie zajmuje trochę czasu.

Możesz znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące statusu swojego wniosku, logując się do nowego internetowego systemu zarządzania poświadczeniami IBLCE. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby uzyskać dostęp do tego zasobu.

IBLCE rozpocznie wysyłanie e-maili z upoważnieniami do egzaminów w lipcu i będzie kontynuować wysyłanie upoważnień do sierpnia. E-mail autoryzacyjny będzie zawierał ważne informacje dotyczące zaplanowania egzaminu. Prosimy nie próbować umawiać się na wizytę egzaminacyjną przed otrzymaniem tej wiadomości.

Status zgłoszenia można sprawdzić po zalogowaniu się na swoje konto poprzez internetowy system zarządzania kwalifikacjami IBLCE

Jeśli zgłoszenie nie zostało potwierdzone, na stronie głównej pojawi się powiadomienie z dodatkowymi informacjami. Proszę czekać na wiadomość e-mail od pracowników IBLCE. Mogą być wymagane dodatkowe informacje lub dokumentacja. 

Jeśli powiadomienie nie jest widoczne po zalogowaniu, status zgłoszenia można sprawdzić klikając na „Apply for an Exam” (Zgłoś się na egzamin) na pasku bocznym (na zdjęciu).

Jeśli status twojego wniosku to „Pending Results” (oczekujące na wyniki) lub „Confirmed” (potwierdzony), nie masz nic więcej do zrobienia w tej chwili; IBLCE wyśle ​​do Ciebie e-mailem informacje w lipcu lub sierpniu dotyczące umówienia terminu egzaminu.

Dostęp do rachunku można uzyskać po zalogowaniu się na swoje konto poprzez internetowy system zarządzania kwalifikacjami IBLCE.   

Po zalogowaniu się, proszę przejść do „My Purchases” (Moje zakupy). Należy znaleźć płatność, za którą chcemy zobaczyć rachunek i kliknąć „View” (Widok) obok tej płatności. W tym miejscu można również wydrukować kopię tego rachunku.

*Uwaga: jeśli złożyłeś wniosek w języku innym niż angielski, hiszpański lub niemiecki, może wystąpić pewne opóźnienie między przesłaniem wniosku a jego pojawieniem się w internetowym systemie zarządzania poświadczeniami. Dziękuję za Twoją cierpliwość!

Dowiedz się więcej o korzystaniu z internetowego systemu zarządzania poświadczeniami IBLCE tutaj.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące któregokolwiek z powyższych kroków lub konkretnej sytuacji, skontaktuj się z placówką IBLCE, która Cię obsługuje.

← Powrót do strony zasobów dotyczących COVID-19